תיקון גיטרה בס – מאפייני ביצוע טיפול רחב היקף וסטאפ לגיטרות בס

תיקון גיטרה בס – מאפייני ביצוע טיפול רחב היקף וסטאפ לגיטרות בס
הגברת גיטרות

תיקון גיטרה בס – המשך ישיר למאמר: מהו טיפול רחב היקף וסטאפ?

גיטרה בס היא, באופן טבעי, כלי שמנגן בטווח התדרים הנמוכים. התפעול וטכניקות הנגינה בגיטרה בס שונים וייחודיים במהותם מנגינה בכל כלי מיתר אחר, מכאן שגם טיפול הסטאפ מתבצע באופן מעט אחר.
על גיטרת הבס מותקנים מיתרים עבים הרבה יותר, צווארה ארוך יותר והמכלולים שמותקנים בה (גשרים, מפתחות, מערכת אלקטרוניקה),
דומים בעיקרון פעולתם הכללי לאלו של הגיטרה החשמלית, אך שונים באופי התפעול והכיול שלהם במהלך ביצוע טיפול הסטאפ.

אותו מקרר בגישה כלכך שונה…

בבואנו לבצע טיפול סטאפ לגיטרה בס במרכז הגיטרות של אבי גיל, אנו חייבים להכיר ולהבין את השוני הטכני והתפעולי של הפלטפורמה הייחודית הזאת, ומכאן להתאים את כל מערך הפעולות שנבצע במסגרת הסטאפ.

במהלך כיוון גובה המיתרים (אקשן), נשתמש במדדים שונים בתכלית מאשר בכל סוג של גיטרה אחרת. המדדים יתחשבו באורך הסקאלה, עובי המיתרים, דפוס התנועה שלהם וכן טכניקות הנגינה הייחודיות רק לגיטרה בס.

avi gil

שלב כיוון וכיול מנגנון מתח הצוואר (Truss Rod) מתבצע בסבלנות ובהדרגה. עובי המיתרים, מתח המיתרים ואורך הצוואר, גדולים בהרבה מאשר בכל סוג של גיטרה אחרת, אך עם זאת, המסה ועובי העץ לאורך הצוואר, לא בהכרח גדולים בהרבה – ולכן צווארן של גיטרות הבס נתון ליותר שינויים, רפיון ויציאה מכיול.

למגוון של מיתרים לגיטרה בס >>

במהלך טיפול הסטאפ בגיטרות בס בדרך כלל עולה הצורך לחזור ולכוון את צוואר הגיטרה מספר פעמים ובכמה מהלכים.
תהליך כיוון הצוואר בגיטרות בס צריך להתבצע בסבלנות וברגישות, כאשר בין כיוון לכיוון יש לתת לצוואר לנוח ולהתאקלם מחדש לכוחות הפועלים עליו.

בין שלבי הכיוון של הצוואר יש להמתין מספר שעות שלאחריהן נבחן האם הצוואר שמר על הכיוון שביצענו קודם.
במידה ונצטרך, נחזור על פעולות הכיוון, המנוחה וההתאקלמות פעמים נוספות – עד שהצוואר יתרצה ויישאר בכיוון שהוגדר לו.

תבשיל טוב מבשלים לאט…

טיפול סטאפ נכון ואיכותי לגיטרות בס יארך על פני כמה ימים ויצריך הרבה יותר בקרה וניטור מדדים במהלכו. תהליך הסטאפ מבוצע לאט ובהדרגתיות על מנת שכל השינויים והיציאות מכיוון המשמעותיות של צוואר הגיטרה ושל האקשן בכלל, ייקרו במהלך השהייה במרכז הגיטרות שלנו ולא אצל הלקוח, דבר שיחסוך ריצות מיותרות לכיוונים סופיים לגיטרה.

בכל מקרה, גם לאחר מספר שבועות תמיד ניתן להגיע אליי למרכז הגיטרות ולבצע כיוונים סופיים לשביעות רצונכם. ביצוע כיוונים ודיוקים סופיים לאחר טיפול הסטאפ לוקח דקות בודדות, אינו כרוך בעלות כספית נוספת ולא מצריך כלל וכלל להיפרד מהגיטרה או להשאיר אותה אצלנו.

avi gil

במהלך השנים זכיתי להעניק שירות לעשרות בסיסטים מקצועיים וחובבים שמנגנים על גיטרות שונות וסגנונות נגינה שונים. במהלך הזמן למדתי שבסיסטים הם עם מיוחד, עם אופי ייחודי שמאוד מחובר לכלי עליו הם מנגנים. לכל נגן ונגן יש העדפות ודרישות מאוד ספציפיות באשר לגיטרה שלו ולסטאפ בו היא נמצאת, ואני תמיד מתענג מחדש להקשיב, ללמוד ולספק עוד ועוד דרישות והעדפות של ידידי שליטי התדרים הנמוכים.

אנו מאחלים לכם גלישה נעימה ומהנה.
נשמח לשמוע מכם הערות והארות בכל דבר ועניין.
צרו קשר בכל נושא שמעסיק אתכם ונשמח לעמוד לשירותכם.

בואו לבקר.
מרכז הגיטרות של אבי גיל