כבל לגיטרה וחיווט – ערובה לאיכות

electronics
guitarcables

כבל לגיטרה – תנו לאיכות לזרום

כולנו רוצים להישמע במיטבנו וליהנות מאיכות הצליל הטובה ביותר שאנו יכולים לקבל, מהגיטרות ומציוד הנגינה שברשותנו. במאמר זה אעסוק בכוחם של כבל הגיטרה והחיווט להשפיע על איכות חווית השמע של הציוד איתו אנחנו מנגנים, מקליטים ומופיעים.

לצורך קליטת רטט המיתרים, גיטרות חשמליות וכלי נגינה מוגברים נוספים עושים שימוש בפיקאפים שהם בדרך כלל רכיבים אלקטרו-מגנטיים או פיאזו אלקטריים אשר ממירים את תנועת המיתרים או את רטט הגוף של כלי הנגינה לאותות חשמליים. אותות אלה משמשים לבסוף כאותות אודיו הניתנים להגברה.

ערכי עוצמת היציאה המשתנים ואופיו הלא שגרתי של הפיקאפ כרכיב המשמש לאודיו, מצריכים כבל גיטרה המותאם באופן אופטימלי במיוחד עבור משימה זו.

טכנית, ניתן לחבר את הגיטרה לכל מגבר עם כל כבל מוליך חשמל, אפילו עם הכבל הדו-גידי הלא מסוכך של מנורת השולחן שלכם (לא לנסות בבית), אך ללא ספק, התוצאה תהיה רחוקה מלהיות אידיאלית ותהייה מלווה ברעשי רקע, פגיעה באיכות הצליל, בטווחי התדרים של הגיטרה וקליטת הפרעות אלקטרו מגנטיות ואותות רדיו מהסביבה (למשל, הטלפון הסלולרי שלכם או שידורי רדיו ומכשירי חשמל).

חשוב להבין ולזכור, כי כבל הגיטרה אתו אנו מתחברים למגבר או לערכת האפקטים שלנו הוא המשכם הישיר של הפיקאפים המותקנים על הגיטרה. לא די לצייד את הגיטרה האהובה שלנו בפיקאפים בוטיק איכותיים, עלינו גם לספק לפיקאפים שלנו צינור תקשורת איכותי, אמין ובעל המבנה הטכני הנכון, על מנת שיוכל לבצע את המשימה על הצד הטוב ביותר מבלי להפחית מאיכות המקור. רק כך אנו נוכל ליהנות מאיכויות הסאונד והביצוע הטובים ביותר שהפיקאפים והגיטרות שלנו מסוגלים לספק.

מבנהו התקני של כבל הגיטרה

כבל גיטרה תקני בנוי מליבת חוט נחושת או נחושת מצופה, מבודדת העטופה בשכבה עבה ולוחצת של חומר פלסטי לבן מוקצף דמוי ספוג דחוס, שלו שני תפקידים עיקריים:

האחד, להגן על ליבת הנחושת מנזקים מכאניים, קריעה ושבירה, והשני הוא למנוע מהליבה תזוזות ותנועה, אשר עלולים לבוא לידי ביטוי כרעשי הדהוד וצלצול הידועים בשמם המקצועי “מיקרופוניקס” (Microphonics).

guitarcables-1

את שכבת הספוג הלבנה בדרך כלל עוטפת צינורית שחורה עשוית סוג של חומר פלסטי מוליך (Conductive polymer), שבשילוב עם סיכוך הנחושת העוטף אותה מספקות סיכוך והגנה מפני רעשי רקע, קליטת אותות EMI –הפרעות אלקטרומגנטיות ,קליטת אותות RFI–הפרעות רדיו, ומיקרופוניקס.

זהו המבנה הנכון, התקני והאידיאלי להולכת האותות שמייצרות הגיטרות החשמליות, הבס והאקוסטיות לסוגיהן וכך מיוצרים כבלי הגיטרה של היצרנים האיכותיים. כבל גיטרה מסוג זה הינו כבל חד גידי והוא מתאים למערכת Single Ended בעכבה גבוה, כמו אלו המופיעות בכמעט כל סוגי הציוד הקיימים לגיטרות חשמליות אך גם לבאסים וכלים אקוסטיים רבים.

מניסיוני אני יודע, כי במקרים רבים נגנים משתמשים בשוגג בכבלי מיקרופון (אפילו איכותיים), אך הם לא תמיד ערים לעובדה, כי אין הם מותאמים במאת האחוזים למשימת האודיו הייחודית של הולכת אותות הפיקאפים, זה אמנם עובד וזה גם די זול אך זה לא אידאלי – שכן אלו כבלים המתאימים למערכות בעכבה נמוכה ושאינן Single Ended.

פיזיקה וחשמל על קצה המזלג

מה הוא כבל מסוכך – Shielded Cable ?

כבלי הגיטרה הם כבלים שמיועדים להולכת אותות אודיו, וכמו כבלי אודיו רבים אחרים גם כבלי הגיטרה הם כבלים שבהגדרה הטכנית והמבנית שלהם מוגדרים ככבלים מסוככים. באופן יותר כללי כבל גיטרה מסוכך הוא כבל שיכול להכיל בתוכו חוט אחד או כמה חוטי הולכה מבודדים המובילים זרם חשמלי אשר עטופים – מסוככים (מלשון לסוכך-להגן) – על ידי שכבת מוליך עוטפת שמחוברת להארקה.

שכבת המוליך המסכך יכולה להיות עשויה ממגוון חומרים וטקסטורות שהמכנה המשותף לכולן הוא מוליכות החשמל. ישנם חומרי סיכוך שעשויים מאריג עשוי נחושת, או מנחושת מצופה כסף, ניקל או מגוון חומרים אחרים. ישנם חומרי סיכוך שעשויים בדרך כלל מרדיד אלומיניום או מרדיד נחושת וישנם חומרי סיכוך יותר מודרניים שעשויים מתרכובות של פלסטיק מוליך או תרכובות של פולימרים פחמניים מוליכים.

מבנהו של כבל גיטרה מסוכך מהפנים אל החוץ הוא חוט אחד או כמה חוטים מוליכים מבודדים העטופים בשכבה אחת או יותר של סיכוך שגם הן לבסוף עטופות בצינור מבודד חיצוני שמגן עליהן ועל כל התכולה של הכבל מנזקים מכאניים ומלחות.

שכבת הסיכוך מתפקדת כ“כלוב פאראדיי” (יוסבר בהמשך) שתפקידו הוא למנוע מרעשים והשראות חשמליות, השראות מגנטיות והשראות רדיו מלהפריע או “להצטרף” לאותות שעוברים במוליכים הפנימיים בכבל.

בכבלי הגיטרה ובכבלי הוינטאג’ המסוככים החד גידיים שיוצאים מחלק מהפיקאפים, אריג הסיכוך משמש גם להולכת קוטב האדמה. בכבלי 4 גידים שניתן למצוא בדרך כלל בפיקאפים שניתנים לפיצול, שכבת הסיכוך משמשת רק למטרת הסיכוך וקיים בפנים הכבל גיד הארקה חשוף, שגם נותן את מגע הארקה לסיכוך וגם מתחבר לבסוף לנקודת הארקה יחידה במעגל החשמלי בפנים הגיטרה.

shielded-cable2

האויב – Electro-Magnetic Interference & Radio-Frequency Interference

EMI היא לא רק חברת תקליטים או שיר מחאה של הסקס פיסטולס. EMI היא השראה אלקטרומגנטית אשר יכולה להיות קרויה גם RFI – השראת גלי רדיו כאשר היא באה בתצורה של גלי רדיו. השראות מסוג זה הן בעצם הפרעות שמשפיעות על מערכות ומעגלים חשמליים בשל הימצאותו והשפעתו של שדה אלקטרומגנטי או קרינה אלקטרומגנטית שמגיעים ממקור שהוא חיצוני למעגל החשמלי המופרע.

ההפרעה יכולה לבוא לידי ביטוי ברעשי רקע, קליטת אותות רדיו לא רצויים, ירידה באיכות ההולכה ובאיכות האות ומכאן פגיעה באפקטיביות ובתפקוד של המערכת החשמלית כולה.

רמת ההפרעה והירידה באיכות הביצועים של המערכת החשמלית של הגיטרה לצורך העניין יכולה להתבטא בהימצאותם של הפרעות ורעשי רקע קלים אך מרגיזים. במקרים קיצוניים יותר ההפרעה יכולה לבוא לידי ביטוי גם בשיבוש מוחלט של האותות החיוניים העוברים במסגרת מערכות חשמליות מסוימות כפי שעושים ארגוני מודיעין וצבא במסגרת שיבוש האותות בלוחמה האלקטרונית.

מקור השראות הרדיו והקרינה האלקטרומגנטית יכול להיות מקור טבעי שמקורו בפעילות הטבע, כדור הארץ והיקום ומנגד המקור יכול להיות מלאכותי. המקור המלאכותי יכול לנבוע ממערכות שכנות או מגורמים אחרים שמייצרים שדות והשראות הנגרמים עקב שינויים מהירים של זרמי חשמל –מנועים שנאים וכדומה.(כמו אדי ואן היילן ונגינת המקדחה המפורסמת שלו)

גם הגיטרות, האפקטים, המגברים והכבלים בהם אנו משתמשים נתונים כל הזמן להפרעות “ולהתקפות” מסוג זה. ברוב המקרים הציוד שברשותנו הוא איכותי מספיק כדי להתמודד בצורה לפחות סבירה עם ההפרעות הללו אך בחלק מן המקרים אני מתאר לעצמי שכולנו שמענו זמזומים, רחשים ותחנות רדיו בערבית שלא הבנו איך לעזאזל הן הגיעו אל תוך המגבר שלנו. עכשיו אתם יכולים להבין יותר את פשר התופעה המוזרה.

עיקרון פעולת הסיכוך – Shield

בהסבר שנתתי קודם לגבי מבנהו של הכבל המסוכך אמרתי ששכבת הסיכוך בכבל המסוכך מתפקדת בעצם “ככלוב פאראדיי”. אם כן מה הוא כלוב פאראדיי? (באנגלית: Faraday cage) כלוב פאראדיי הוא מבנה-חלל-מעטפת מוליך שיש לו את היכולת למנוע משדות חשמליים ואלקטרומגנטיים חיצוניים מלחדור אל תוכו ולהפריע למעגל החשמלי שהוא עוטף. הפיזיקאי הבריטי מייקל פאראדיי היה הראשון שבנה כלוב שכזה ב- 1836 כך שאנחנו יכולים להבין שזהו גילוי דיי וותיק.

פאראדיי מצא שלשדה חשמלי שמוצפן בתוך מוליך שמחובר להארקה או לאדמה (כן כן, ממש לאדמת כדור הארץ) יש נטייה להתאפס. על פי גילוי זה הבין פאראדיי שכל מעגל חשמלי שנמצא בתוך חלל המוקף ועטוף לגמרי במוליך מורק יהיה מוגן מהשפעתם של שדות והשראות אלקטרומגנטיות שמקורן מחוץ לכלוב המוליך.

באופן יותר פרקטי מעטפת הכלוב המוליכה במקרה שלנו מדובר בשכבת הסיכוך של כבל הגיטרה שלנו, נטענת במטען שהוא זהה אך הפוך למטען שבא מבחוץ ועל כן השראת החוץ והשראת הכלוב שואפות לבטל האחת את השנייה והתוצאה היא ביטול ההפרעה לאותות החשמליים העוברים בפנים הכבל.

לא רק בכבל הגיטרה שלנו בא לידי ביטוי כלוב פאראדיי. גם בתוך הגיטרות שלנו עצמן למי שפעם שם לב ניתן לראות שברוב המקרים (מרמת מחירים מסוימת), התא שבתוכו מותקנים ומחווטים רכיבי האלקטרוניקה של הגיטרה צבוע בצבע אפור כהה או מצופה ברדיד דביק של נחושת או אלומיניום. צבע/רדיד זה לא נמצא שם מטעמי אסתטיקה, הצבע הזה הוא צבע מוליך שבמצבו הנוזלי יחסית קל ליצרנים לצבוע את תא האלקטרוניקה בו ואז לחבר אל פנים גוף הגיטרה באזור הצבוע או המצופה ברדיד המוליך חוט חשמל שמחובר מצדו השני לקוטב האדמה, בדרך כלל לגוף של אחד הפוטנציומטרים.

בטח שמתם לב שגם מכסה תא האלקטרוניקה מצדו הפנימי, או פנים הפיקגארד, מצופים בדרך כלל בשכבה של רדיד אלומיניום או נחושת דביק אשר בא במגע עם שאר אזור האלקטרוניקה המוליך. גם כאן מדובר בשימוש קלאסי בעקרון הפעולה של כלוב פאראדיי מסוכך שכל תפקידו הוא למנוע מרעשים והשראות חשמליות ואלקטרומגנטיות חיצוניות מלהפריע לאיכות הצליל של הגיטרה.

החומרים מהם עשויים כבלי הגיטרה – “הלעיטני נא מן האדום אדום הזה” (עשו)

silver1

כסף

copper1

נחושת

gold1

זהב

באופן כללי, החומר העיקרי שבו יצרני הכבלים בעולם משתמשים לייצור חוטי חשמל וכבלים הוא נחושת. גידי הנחושת אותם ניתן למצוא בכבל גיטרה כמו גם בכבלי חשמל ואודיו אחרים יכולים להיות עשויים ממגוון סגסוגות ותרכובות של נחושת ובמגוון של ציפויים מוליכים.

הנחושת היא יסוד כימי מתכתי נפוץ הנמנה עם קבוצת המתכות האל-ברזליות אותה ניתן למצוא באין ספור יישומים ושימושים סביבנו בחיי היומיום. את עופרת הנחושת כורים מן הסלע במכרות או במחצבות נחושת. צבעה של הנחושת נע בין אדום לכתום לג’ינג’י ויש לה מראה וזוהר מהפנט שלא ניתן לפספס.

לנחושת ישנן כמה תכונות בהן היא מצטיינת למשל הולכת חום וקור ראויה לציון והולכת חשמל טובה מאוד עם התנגדות יחסית נמוכה. מלבד יתרונותיה הטכניים הרבים של הנחושת היא זוכה לפופולאריות עצומה גם בזכות זמינותה והכמות הגדולה שיש ממנה בטבע, עניין שגם הופך אותה למחצב כלכלי ולא יקר מידי, בהשוואה למתכות מוליכות אחרות כדוגמת מתכת הכסף.

גם אלומיניום-חמרן היא מתכת מאוד מוליכה. גם נחושת וגם אלומיניום הן מתכות שיכולות להתחמצן ולייצר קורוזיה. אך בעוד אלומיניום מחומצן הוא חומר מבודד ולא מוליך, לנחושת קיים יתרון שגם במצב מחומצן היא עדיין מוליכה אמנם הרבה פחות טוב אך לא מבודדת.

בכבל גיטרה ואודיו איכותיים נעשה שימוש בנחושת עמידה בפני התחמצנות – (Oxygen-free Copper – OFC) שהיא הרבה יותר עמידה ונשמרת “טרייה” לאורך שנים ובנוסף היא גם יותר מוליכה. ככל שרמת הנחושת עולה, כך גם המוליכות וכושר העמידות שלה משתפרות. לפרמטרים אלה יש השפעה על איכות הסאונד ועל השמירה על איכות הסאונד והפרפורמנס לאורך השנים.

בכבלי הגיטרה היקרים ביותר מלבד השימוש בנחושת ניתן למצוא בשימוש סוגים נוספים של מתכות יקרות שמטרתן היא שיפור איכות ההולכה של האותות העוברים בכבל ומכאן גם שיפור חוויית השמע של המערכת כולה.

Silver & Gold

אחת המתכות היוקרתיות שמוסיפות לא מעט Mojo לציוד אודיו איכותי בכלל ולחיווט איכותי לגיטרות בפרט היא מתכת הכסף. למתכת הכסף יש התנגדות נמוכה יותר מזו של הנחושת, מה שמאפשר שימוש בחוט דק יותר תוך שמירה על אותה רמת התנגדות. חוטי כסף הם יקרים הרבה יותר מחוטי הנחושת לכן, בדרך כלל נוכל למצוא בכבלי האודיו האיכותיים ביותר ליבת נחושת מצופה בכסף. יצרני הכבלים וציוד האודיו המחמירים ביותר גם משתמשים בבדיל להלחמה שמכיל בתוכו אחוז מסויים של כסף מה שמבטיח נקודות חיבור והלחמות מוליכות במיוחד.

בכל התיקונים והחיווטים מחדש שמבוצעים במרכז הגיטרות של אבי גיל, אנו משתמשים בחוטי חשמל סופר איכותיים מצופים בכסף ובמעטפת טפלון חיצונית.

גם מתכת הזהב ממלאת תפקיד חשוב בכבלי איכות, לזהב אמנם יש התנגדות גבוהה יותר מאשר לנחושת או לכסף, אך זהב טהור אינו עובר תהליך חמצון, מה שהופך אותו מתאים במיוחד לציפוי חיצוני לפלאגים ולקונקטורים המתחברים לגיטרה, לאפקטים ולמגבר דבר שמשפר את המגע ורמת המוליכות בנקודות החיבור בין האלמנטים השונים מהם מורכבת מערכת הסאונד של הגיטרה.

קצת על הפרמטרים האלקטרוניים שמשפיעים יותר או משפיעים פחות

מוליכות וקבליות – Conductivity & Capacitance –

קיבוליות (מלשון קבל – Capacitor) היא התכונה הקריטית ביותר מבחינת השפעותיה על סאונד הגיטרה (במיוחד כשמדובר בגיטרה פאסיבית ובשימוש באפקטים שהם True Bypass).

קיבוליות מתרחשת בין שני מוליכים המופרדים על ידי מבודד. בכבל הגיטרה שלכם, הקיבוליות נצברת בתוך הכבל, בין חוט ליבת הכבל המוביל את קוטב ה”חם” (אין בדיוק פלוס ומינוס במערכת AC) ובין הסיכוך המוביל את קוטב ההארקה. חלק מהאות אובד בתהליך ההולכה, מה שנקרא אובדן/ספיגת בידוד. הקבליות גם מתרחשת בין חוטי החשמל לכל חפץ מוליך אחר המצוי בקרבת מקום, כולל כבלי חשמל ומפצלים סמוכים בתהליך הנקרא קיבוליות מקרית. ספיגת הבידוד שמתרחשת בקיבוליות סטנדרטית, מתווספת לזו המתרחשת בקיבוליות מקרית וכך שתיהן משפיעות יחדיו על כמות המטענים אשר עוברים את תהליך ההולכה, לכך יש השפעה לא מבוטלת על איכות הסאונד של הכבל.

אותות אודיו הם זרמי חשמל חליפיים – AC אשר הופכים את כיוונם באופן מחזורי ועל כן הם עוברים תהליך היחלשות בהתאם לרמת הקבליות הצבורה בכבל. השפעתה של קיבוליות הינה מצטברת ביחס ישיר לאורך הכבל ולמעשה בשילוב ההתנגדות המופיע במערכת לפני הכבל – הופכת את הכבל לפילטר המסנן תדרים גבוהים (low-pass filter). ככל שההתנגדות במערכת גבוהה יותר (פיק-אפ “חם” או עכבת יציאה גבוהה) וככל שהקיבוליות בכבל גבוהה יותר – כך הפילטר מתחיל לסנן תדרים גבוהים מנקודה נמוכה יותר, או במילים אחרות: ככל שהקיבוליות גבוה יותר, כך כבל לגיטרה שלנו “נשמע” עמום (או “חם” או “וינטג’”) יותר בשילוב עם עכבה או התנגדות גבוהים. בעזרת שימוש בבאפרים או במערכות אקטיביות בכלי הנגינה – בהן יש עכבות נמוכות על פי רוב – התופעה זניחה יותר. חשוב לציין ולהבין כי לכבל גיטרה אין “סאונד” משל עצמו.

התנגדות ועכבה – resistance & impedance

בניגוד למערכות תקשורת רגישות, בעולם הגיטרות אין חשיבות מכרעת להתאמת עכבות של הכבל, אשר נמדדת בOHM (יחידת מידה חשמלית) או להתנגדות נמוכה של המוליך בכבל משתי סיבות עיקריות:

  1. ההתנגדות היא זניחה. אם ניקח לדוגמא כבל לגיטרה ממוצע ולא מיוחד, ההתנגדות עלולה להגיע ל5 OHM למטר (נשמע הרבה לעומת 0.064 OHM של כבל לגיטרה של מוגאמי למשל – MOGAMI CABLE), בייחוד כשמכפילים את זה ב3 מטרים. אבל עכשיו נסתכל על זה בהקשר של ההתנגדויות במערכת כמו של גיטרה ומגבר:לפיקאפ שלנו יש התנגדות פנימית של בין 5000 OHM ל25000 OHM, אז מה זה עוד 15 OHM… זה לא הרבה וההשפעה על הצליל הינה פחות דרמטית ממחבר PL לא איכותי או מיתר ישן. אפילו במערכות אקטיביות זה לא כל כך דרמטי כי, אפילו אם עכבת היציאה הייתה 600 OHM התוספת של כבל לגיטרה היא לא מכרעת.
  2. התאמת עכבות לא רלוונטית לנו בגלל ש:
    • שלא כמו עולם הטלה-קומוניקציה, שבו כבל שמותאם לעכבה של 100 OHM יכול לשבש את הפעולה התקינה של מערכת המותאמת לעכבה של 50 OHM , בתחום הגיטרות אין סטנדרט קיים וקבוע והדברים נשפטים בעיקר בצורה סובייקטיבית שהיא בבחינת על טעם ועל ריח.
    • ההתנגדויות והעכבות שעובדים איתן בגיטרות כל כך גבוהות בכל מקרה שזה כמעט לא רלוונטי.

נכון שבעולם מושלם ובאופן אידיאלי היינו  רוצים לעבוד עם כבל לגיטרה שהוא מוליך מושלם אבל במקרה של גיטרות, אפשר להקביל את זה למשפט “קשה לי לרוץ מהר בגלל משקל סוכריית המנטוס שיש לי בכיס”.

השראות – Inductance –

השראות היא תכונה של מוליכים שכאשר עובד בהם זרם מופיע עליהם מתח. התופעה הזו עלולה לגרום לסינונים נוספים של האות, אך לרוב התופעה זניחה ביותר בכבלים מודרניים של גיטרות, ובייחוד בראי השימוש שאנחנו עושים בכבלים לגיטרות. תגובת השראות תלויה במהירות שינו/חילוף הזרם- שינוי מהיר (תדר גבוה) יגרום לתגובה גבוהה יותר מאשר זו התיווצר במידה והשינוי נמוך (תדר נמוך).

השפעת איכות חומרי הבידוד ועטיפת הכבל –

סוג הבידוד או עוביו, לא משפיעים באופן מורגש על הסאונד במידה והמבודד בעל איכות גבוהה ולא בא במגע או בתגובה כימית עם חוט החשמל עצמו. איכות נמוכה של מבודד נתגלתה כגורם המגביר את תהליך החמצון של הנחושת ובכך מגבירה את ההתנגדות החשמלית עם הזמן- דבר אשר מזיק לאיכות השמע באופן משמעותי.

כמות ואיכות – מסה -השפעת עוביים של המוליכים בפנים הכבל –

ככל שהכבל לגיטרה שלכם יהיה קצר יותר וככל שחתך הרוחב שלו יהיה רחב ומאסיבי יותר, כך יהיה יותר קל לסיגנל הגיטרה לעבור דרכו עם מינימום היחלשות ואבדן של האותות בדרך.(תחשבו על זה כעל צינור מים) למסת הכבל יש השפעה מכרעת על איכות חוויית השמע הסופית, זה כמובן תלוי ברגישות וביכולת השמיעה של המאזין. זו אחת הסיבות שכבלי הקצה בתחום הגיטרות הם בדרך כלל כבלים עבים מאוד קחו לדוגמה את כבל לגיטרה מוגאמי מסדרת פלטינום (Mogami Platinum) בהשוואה לכל כבל לגיטרה סטנדרטי אחר. יצרנים שמייצרים את הכבלים האיכותיים והמטורפים ביותר לנגני הגיטרה מעידים כי אין מנוס ועל מנת לייצר כבל לגיטרה איכותי ויוצא דופן באמת הם לא יכולים להימנע מלהשתמש בכבל עבה מאוד ובעל חתך רוחב מאסיבי כזה שיבטיח מינימום הפחתה מסיגנל הגיטרה העובר דרכו. ישנם מקרים בהם הכבלים הללו הם כל כך עבים עד שהעובי פוגע בפרקטיקה של השימוש היומיומי בכבל. נגנים שערים לעובדה שכבל לגיטרה איכותי במיוחד חייב להיות גם כבל לגיטרה עבה במיוחד משתמשים בכבל לגיטרה העבה והאיכותי ביותר שלהם רק להקלטות אולפן ובכבלים סטנדרטיים ופרקטיים יותר לחזרות, הופעות ולכל סיטואציה בה עובי הכבל לגיטרה עלול להפריע לחוויה ולשימוש.

כוחו של המחבר הבודד

מחברי הכבל לגיטרה (Plug) שלכם הם עוד חוליה בשרשרת שגם לה יש תפקיד משמעותי בהולכת הסאונד שלכם בצורה איכותית ובעיקר אמינה, ללא ניתוקים רעשים ותופעות מרגיזות אחרות.

חשיבות מחבר הכבל לגיטרה (Plug) גבוהה מאוד, כיוון שגם איכותו של הכבל לגיטרה המקצועי ביותר תפגם במידה ונקודות הקישור אינן עומדות בסטנדרט מסוים. בקניית כבל לגיטרה איכותי, חשוב מאוד לבדוק את איכות המחברים על מנת להבטיח חווית נגינה מקסימלית. נוסף על כך, עמידות המחבר משפיעה רבות על אורך חיי כבל הגיטרה ושמישותו, לכן אין זה גורם שכדאי להפחית בערכו.

בשוק היצרנים של מחברים ורכיבי האלקטרוניקה קיימות כמה חברות איכות מובילות. חלק מהשמות שתוכלו להיתקל בהם הם : Amphenol , Switchcraft, Neutrik, G&H ועוד.

מחברים של כבל לגיטרה מגיעים במספר פורמטים והם נבחרים לפי האפליקציה שלשמה הם נועדו. מחברים יכולים לבוא בפורמט של מונו או בפורמט של סטריאו. כמו כן בתצורה פיזית של פלאג ישר או בתצורה זוויתית שבסיטואציות מסוימות כמו בנגינה בגיטרה כמו Gibson SG, או Fender Precision Bass בהן פלא היציאה מותקן על פני הגיטרה יכולה לחסוך תקלות מיותרות, שברים ונזקים.

הפורמטים לרוב מתחלקים לשלושה סוגים עיקריים: פלאג ישר, פלאג זוויתי ופלאג הפטנט ®SilentPlug שגם בו ניתן לבחור בין ישר לזוויתי.

®SilentPlug הוא פלאג פטנט, פרי פיתוחה של חברת Neutric, המאפשר לנו הגיטריסטים לחבר ולנתק את כבל הגיטרה שלנו, מבלי לייצר רעשים מיותרים ומבלי לפגום במגבר שלנו. פלאג ה Silent מגיע כסטנדרט בסדרת כבל לגיטרה פלטינום של חברת מוגאמי (Mogami Cables) וחברות נוספות.

ה®SilentPlug מכיל רכיב המתפקד באופן אוטומטי כ-Kill Switch (מנתק מגע), כאשר אנו שולפים את כבל הגיטרה מפלאג היציאה של הגיטרה.

פלאג ה®SilentPlug עובד באופן אוטומטי ואינו מצריך תפעול מיוחד מצד המשתמש. רכיב ניתוק המגע עובד על ידי כוח מגנטי שאינו מתעייף לעולם ושומר על רמת אמינות גבוהה.

ה-®SilentPlug הוא פתרון מדהים לגיטריסט המחפש להחליף גיטרות בזמן הופעות וחזרות, מבלי לייצר רעשים בלתי רצויים ובכך לשמור על תפקוד מקצועי והופעה מקצועית וראויה.

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים

שוב להדגיש, כי כבל לגיטרה איכותי נמדד בעד כמה הוא לא מפריע ואינו משנה או מוריד מאיכות הסיגנל שעובר דרכו. איכות הולכת הצליל של כבל לגיטרה איכותי נמדדת במידת שקיפותו של כבל הגיטרה, ביכולת ההולכה שלו וברמת ההגנה שלו מפני רעשי רקע ומיקרופוניקס. כמובן שלא נתעלם גם מעניין עמידותו המכאנית של כבל לגיטרה לשימוש אינטנסיבי לאורך שנים.

כפי שהזכרתי קודם, חשוב לציין, כי לכל רכיב אלקטרוני דרכו עובר סיגנל הגיטרה, בין אם זה פוטנציומטר, פלאג יציאה או כבל הגיטרה עצמו, איכותי ככל שיהיה, ישנן עכבה, התנגדות, קיבוליות והשראות מסוימות שמטבע הדברים בעולם החומר לא ניתן להימנע מהן, אך כבל לגיטרה איכותי באמת מתוכנן להיות בעל הערכים האלקטרוניים המותאמים לעבודה מול הגיטרות לסוגיהן באופן אופטימאלי.

כבל לגיטרה איכותי הוא כבל לגיטרה המתוכנן ומיוצר בקפידה כדי לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר בעבודה עם גיטרות וגיטריסטים בכל הסיטואציות האפשריות – בהופעות, באולפן או בחדר החזרות.

רבותי, עם כל הפרגון והאהבה (ויש לי מזה המון), אתם יכולים להשקיע עד מחר בגיטרות יקרות ואיכותיות, בפיקאפים ברמת בוטיק, ובאפקטים שאלוהים בכבודו ובעצמו ישב וחיווט אותם. אם לא תדאגו לערכת חיווט וכבל לגיטרה סופר איכותיים שיקשרו בין כל האלמנטים שמרכיבים את הערכה שלכם, האיכות פשוט לא תוכל לבוא לידי ביטוי.

לדבר וגם לעשות – talk the talk and walk the walk

גיטריסטים, בסיסטים ופורטים יקרים, אני ממליץ לכם בחום לא להסס ולהעז ולרכוש את כבלי הגיטרה ומגשרי האפקטים (ג’אמפרים) הכי טובים שאתם יכולים להרשות לעצמכם גם אם זה יעלה כמה מאות שקלים. SO WHAT!! לא תאמינו עד כמה השינוי יהיה משמעותי, גם באיכות השמע וגם באמינות התפקוד של המערכת כולה.

לא אוכל לסיים מאמר רחב היקף שכזה מבלי לצייד אתכם בכמה המלצות אישיות על חברות שמייצרות כבלי גיטרה איכותיים ששווה לכולנו להכיר. אין ספק שכבל לגיטרה הוא חלק בלתי נפרד מתוצאת הסאונד הסופית ולכן לכל נגן מומלץ לבדוק האם הכבל לגיטרה שלו עונה לדרישותיו.להלן מספר חברות מומלצות המייצרות את הכבלים האיכותיים, החזקים והמקצועיים ביותר שקיימים בשוק, את חלקם תוכלו גם לרכוש במרכז הגיטרות שלי.

guitarcables-4

Planet Waves

חברת הבת של D’Addario, אשר מייצרת מוצרים נלווים לגיטרה בסטנדרט גבוה ובתמורה מצוינת למחיר. החל מקאפו, סליידר ועד לכבלים מהחזקים ביותר, מדובר בחברה מקצועית ורצינית המשתמשת בפטנטים החדישים ביותר בתחום. החברה מציעה אחריות לכל החיים על מוצריה.

The Circuit Breaker – כבל לגיטרה עם חוט נחושת טהור במיוחד המצופה באלומיניום ומבודד הולכה מתקדם במיוחד. חיבורים מצופי זהב עם מתג פטנט מנתק מגע – Kill Switch, אותו מפעילים רק כאשר הכבל מחובר לכלי או בזמן החלפת גיטרות. הכבל אלסטי במיוחד ובעל סאונד מפוקס ואיכותי.

Planet Waves Custom Series Cable – כבל לגיטרה בעל חוטי נחושת המלופפים בצורת ספירלה, מעטפת רדיד מסכך ואריג מסכך נוסף. חיבור מצופה זהב וציפוי מפחית מתח. כבל מעולה לבמות והופעות, בעל סאונד חזק וטוב ועמידות לאורך זמן.

כבל לגיטרה 9m דדריו פלנט ווייבס - Daddario Planet Waves G 30
planet waves logo

Planet Waves Classic Series Instrument Cable – כבל לגיטרה עם מגן ספירלה וקצוות ניקל. הסדרה הקלאסית אמנם פשוטה וזולה יותר, אך מביאה תוצאות מצוינות ולא פוגמת כלל בסטנדרט האיכות הגבוה שהחברה מציבה.

Mogami

כבלי גיטרה איכותיים וחזקים ברמה הכי מקצועית וגבוהה שניתן למצוא. חברה אשר תחום עיסוקה היחיד הוא כבלים למטרות אודיו שונות, המספקת אחריות לכל החיים ומציבה רף גבוה מאוד לשוק הכבלים העולמי. סלאש לא מתפשר על פחות מהכבלים הללו וכן הם מספקים סאונד אמין וישיר, שיפתיע לטובה מחדש כל נגן, בכל שימוש. כבלי הגיטרה של מוגאמי מכילים נחושת מוגנת חמצון איכותית ביותר שמשלבת כוחות עם פולימר מוליך יחדיו הם מספקים סיכוך כמעט בלתי חדיר.

כבל לגיטרה – Mogami SILVER SERIES Cable

סדרת הסילבר של מוגאמיׁׁ (Mogami Silver) היא סדרת כבלי הגיטרה ההתחלתית של החברה. סדרת הסילבר כמו שאר מוצרי החברה מספקת תמורה אדירה לכסף וגם כבלים אלו מגיעים עם אחריות מלאה לכל החיים כך שכל אחד יכול להיות בטוח שגם כשהוא קונה כבל מוגמי(Mogami) בסיסי בתג מחיר דו ספרתי הוא מקבל מוצר אמין ואיכותי ללא פשרות. סדרת הסילבר של מוגאמי (Mogami Silver) מצויידת במחברים של חברת AMPHENOL והכבל יכול להגיע בכל המידות והאורכים המקובלים.

כבל לגיטרה – Mogami Gold SERIES Cable – סדרת הגולד של מוגאמי (Mogami Gold) היא סדרת האמצע הפופולארית, למעשה אחת הפופולאריות בעולם. אל תטעו, סדרת האמצע של מוגמי מיישרת קו עם הסדרות הקצה העליון של חברות רבות אחרות ואפילו עולה עליהן ברמת האיכול והאמינות. כבלי סדרת הגולד של חברת מוגאמי (Mogami Gold) הם כבלי גיטרה בעלי ליבת נחושת איכותית, מגן ספירלה בעל דחיסות גבוהה, מחברי G&H ושרוול מפחית מתח. איכות ללא פשרות- כבלים מצוינים לסטודיו, להופעות, לבס ולגיטרה. חזקים ועמידים במיוחד. תמורה יותר מנהדרת למחיר.כמו כל קו המוצרים של החברה גם סדרת הגולד של מוגאמי (Mogami Gold) מגובה באחריות מקיפה לכל החיים.

כבל לגיטרה – MOGAMI PLATINUM SERIES CABLE

אוקיי כאן אנחנו באמת מוציאים את התותחים הכבדים! סדרת כבלי הגיטרה פלטינום של חברת מוגאמי (Mogami Platinum) היא סדרת כבלי גיטרה שכמעט ואין לה מקבילה בשוק הכבלים העולמי. המוגמי פלטינום (Mogami Platinum) הוא כבל גיטרה בעל חתך רוחב של כמעט 9 מ”מ שמכיל מוליכי נחושת וסיכוך מאסיביים שמבטיחים הולכת סאונד טבעית נטולת הפרעות ודינמית במיוחד. הפלטינום הוא ספינת הדגל של החברה וחברת מוגאמי הוכיחה את זה בכל פרט ופרט במבנה הכבל שלמרות המסה הלא מבוטלת שלו הוא עדיין שומר על גמישות ונוחות שימוש ראוייה לציון. כבל זה מגיע עם מחברים איכותים במיוחד של החברות G&H ו NEUTRIK. המוגמי פלטינום (Mogami Platinum) הוא כבל שמיועד למי שבאמת רוצה את הטוב ביותר בטווח מחירים סביר של פחות מ-500 שקל לכבל. מיותר לציין שגם הכבל הזה כמו כל מוצרי החברה מכוסה באחריות לכל החיים.

Pro Co

חברה אמריקאית המייצרת מוצרי אודיו איכותיים, החל מכבלי גיטרה ועד מוניטורים ומערכות עיבוד סאונד מהתקדמות ביותר.

Lifelines Guitar Cable – כבל לגיטרה עבה במיוחד, מגיע עם ליבת Kevlar למניעת מתיחות מיותרות, מחברי G&H ושכבת פלסטיק להפחתת מתח. כבל מעולה גם מבחינת הסאונד שיוצר וגם מבחינת עמידותו הגבוהה. סדרת כבלי הגיטרה האלה הם בעלי שכבת ספירלה עם סיכוך כפול, שכבת בידוד כפולה מפלסטיק ומחברים של חברת G&H או Neutric.מדובר בכבל מצוין, מעביר סאונד מתקתק, מלא ואמין. מומלץ לגיטרה בס במיוחד ובגלל עוביו ועמידותו הגבוהה הוא נהדר לשימוש בהופעות.

George L’s

מעצב הגיטרות הנודע ייצר גם סדרת כבלים איכותיים במיוחד בעלי אפשרות החלפה פשוטה של המחברים ללא צורך בהלחמות (SOLDERLESS), בכך מאפשר לכל נגן להתאים את הכבל ואת אורכו לצרכיו ורצונותיו. כבלי גיטרה מצוינים שנבנים במקצועיות רבה על ידי אחת מחברות האמן המובחרות בעולם.

George L’s Prepackaged Cable – כבל לגיטרה בעל ליבת נחושת עבה ומוגנת. מגיע במבחר צבעים, מתחים ודרגות עובי.  כבל שמספק צליל חד ואמין, בעל עמידות גבוהה ומספר רב של אפשרויות התאמה אישית.

Whirlwind

חברה אשר מציעה את מבחר מוצרי הסאונד הגדול בעולם ואת שירות ההתאמה האישית הטוב והמקצועי ביותר שיש. מעל 35 שנה של עבודה חדשנית ואמינה, בהן החברה הצליחה לשמור על איכות חסרת פשרות וסטנדרט גבוה ביותר. לחברה מוצרי אודיו רבים, ביניהם כבלי גיטרה איכותיים וחזקים שלא יאכזבו אף נגן באשר הוא- גם בסטודיו וגם בהופעות.

DiMarzio

דימרציו (DiMarzio) היא חברה שידועה בעיקר בזכות הפיקאפים האיכותיים שהיא מייצרת כבר מעל ל – 30 שנה. בנוסף דימרציו מייצרת אביזרים ועזרים נוספים לגיטרות ולגיטריסטים ביניהם רצועות גיטרה, אביזרים נלווים וכבלים באיכות גבוהה ויוקרתית. כבלי הגיטרה של דימרציו (DiMarzio) הם כבלי גיטרה מומלצים מאוד, במיוחד מסדרת האמן של סטיב ואי (STEVE VAI) , בה החברה יצרה כבל לגיטרה מחומרי הגלם האיכותיים והיוקרתיים ביותר. אם זה עומד בסטנדרט של סטיב – זה בוודאי עומד בסטנדרט שלנו. לכבל הגיטרה יש תגובת תדרים אמינה ומהירה באופן יוצא דופן והוא מיועד לנגנים מקצועיים ופעילים.

Klotz

חברה גרמנית וותיקה שפיתחה כבל לגיטרה בעל רמה ביצועית גבוהה ואיכות מרהיבה, תוך שמירה על איזון בין שימוש בטכנולוגיות ותוכנות המחשב המתקדמות ביותר, לעבודת יד וקסם אנושי בתהליך הייצור. החברה הניחה עצמה על מפת הכבלים העולמית בכך שהיא תמיד דוגלת בהתפתחות וחדשנות טכנולוגית לכדי יצירת כבלים מעולים. ג’ו בונמסה מחבר את הלס פול שלו עם הכבלים הללו, ואם זו לא אינדיקציה לכבל גיטרה מדהים, מה כן?

Lava Cable

כבלי לבה (Lava Cable) היא חברה אמריקאית צעירה יחסית, שמהר תפסה נתח יפה משוק הכבלים העולמי. לבה קייבלס (Lava Cable) דוגלת בשקיפות מוצר מלאה וכן מספקת מפרט טכני מלא ואמין על כל כבל לגיטרה, על מנת לדאוג שכל נגן ירכוש את מה שהכי מתאים לו וידע בדיוק למה לצפות. מדובר בכבלים חזקים ואיכותיים, שמשרתים שורת נגנים מכובדת ביניהם דווזיל זאפה (Dweezil Zappa) וגרג קוצ’ (Greg Koch), והם מהווים תמורה מעולה למחיר.

Analysis Plus

אנליסיס פלוס (Analysis Plus) היא ללא ספק חברת הרולס רויס של כבלים למוזיקאים, בהם משתמשים נגני על כמו ריצ’רד בונה (Richard Bona) , ג’ון מאייר(John Mayer), מרטי פרידמן (Marty Friedman) והלהקה שמלווה את ניל יאנג (NEIL YOUNG). אנליסיס פלוס (Analysis Plus) מהווה את חוד החנית של שוק הכבלים העולמי ומספקת כבלי גיטרה סופר סופר פרמיום עמידים, חזקים ואיכותיים בעלי מבנה פנימי ייחודי כל כך שחברות מתחרות כמעט ולא יכולות להבינו ובטח שלא להעתיקו או לייצרו. כל עובדי חברת אנליסיס פלוס (Analysis Plus) נושאים תארים בהנדסת אלקטרוניקה או פיסיקה, בכך מבטיחים איכות ללא פשרות וקידמה טכנולוגית ומקצועית ברמות הגבובות ביותר. הכבל מיועד לנגנים מקצועיים ופעילים מאוד, ומביא לתוצאות מעולות, גם על הבמה וגם בסטודיו.

חברת אנליסיס פלוס (Analysis Plus) בכלל הייתה חברה שהקדישה את רוב זמנה לפיתוח כבלי תקשורת וחיווט בעבור סוכנות החלל האמריקנית-NASA. זה היה כמעט במקרה שהחברה החלה לייצר גם כבלי היי אנד למערכות סטריאו יוקרתיות והדרך משם לייצור כבלי הגיטרה המטורפים ביותר בהיסטוריה הייתה קצרה מאוד.

Monster Cable

מה שמשותף לזאק ווילד (Zakk Wylde), פלי (Flea), סטיבי וונדר (Stevie Wonder) ג’ורג’ בנסון (George Benson) ואוזי אוסבורן (Ozzy Osborn) ואמנים רבים נוספים מלבד היותם חלק מהמוזיקאים הגדולים והחשובים ביותר שחיים בינינו כרגע, זאת העובדה שכולם משתמשים בכבלים תוצרת מונסטר קייבלס Monster Cable, אשר הציבה עצמה בסטנדרט הגבוה ביותר שניתן לחשוב עליו. איכות הכבל והעובדה שהוא מייצג את שיא הטכנולוגיה בתחום, שמים אותו בראש הרשימה ומבטיחים חווית שימוש גבוהה.

Sommer Cable

סומר קייבלס (Sommer Cable) היא חברה גרמנית שמייצרת כבלי אודיו וכבלי גיטרות מקצועיים בסטנדרטים גבוהים, עם מחברי Neutrik האיכותיים. החברה מתאימה עצמה במהרה לפי התפתחות והתחדדות תחום הכבלים העולמי ודוחקת עצמה ללא הפסק לכדי ביצועים מדויקים, איכותיים ואמינים יותר בכל רגע נתון. החברה נחשבת למובילה האירופית בתחום ומוצריה עמידים וחזקים מאוד כיאה למוצרים שמיוצרים בגרמניה.

חיבור נעים 🙂

הצגנו לפניכם חברות מומלצות אשר מייצרות כבלים בסטנדרטים הגבוהים ביותר שניתן למצוא, אך כמובן שגם הכבל, כמו הגיטרה והמגבר, מבוסס רבות על העדפה, התאמה אישית וטעם. אומנם לאף כבל אין ממש סאונד משלו, אך הוא בהחלט מסוגל להשפיע על הסאונד וחווית הנגינה לכדי הבדלים עצומים. לכן כדאי לכל נגן לברור את איכות וסוג המוצר באותו כובד ראש בו הוא רוכש גיטרה, מגבר או אפקט חדש, ורק כך ימקסם את חוויית הנגינה והסאונד לכדי ה’שלמות’ אותה הוא מחפש.

שלכם תמיד …
אבי גיל