סיפורה של חברת SPERZEL ועל מפתחות הכיוון שלה

סיפורה של חברת SPERZEL ועל מפתחות הכיוון שלה

אל תאבדו כיוון! תתקדמו למפתחות הכיוון של ספרזל ותשאירו את בעיות הכיוון מאחור –

ספרזל טיונינג קיז הוא מפעל אמריקאי משפחתי קטן שמייצר את מפתחות הכיוון שנחשבים בעיניי ובעיני רבים למפתחות הכיוון טובים ביותר כבר שנים.

בוב ספרזל הוא נגן ומתקן גיטרות וותיק שבשנת 1977 החליט שהגיע הזמן לבצע קפיצת דרך בעולם הגיטרות, על ידי פיתוח מפתחות כיוון שיפתרו לנגנים רבים מרחבי העולם את בעיות הכיוון שהיו ועדיין בשנת 2014 נפוצות מאוד. כמי ששם לעצמו למטרה לפתור את בעיות הכיוון בעולם הגיטרות, בוב ספרזל הבין שהוא חייב תחילה לחקור את התהליכים והסיבות המכאניות של תופעת היציאה מכיוון של מיתרים וגיטרות.

גורם המפתח ליציאה מכיוון

לפני הופעתה של ספרזל, עולם הגיטרות החשמליות היחסית מודרניות ובעיקר אלו עם מערכות הטרמולו השונות כבר צבר וותק של קרוב לשלושים שנים. בתקופת זמן זו, הוצגו לעולם דגמי הגיטרה המפורסמים כדוגמת הסטרטוקסטר והלס פול והפיתוחים המשמעותיים ביותר ששינו את עולם המוזיקה לנצח. במקביל, התאפיינה תקופה זו גם בבעיות של יציאה מכיוון משמעותיות מהם סבלו גיטריסטים רבים.

משנת 1977 ועד לסוף שנות השבעים, הצליח בוב ספרזל בעזרת מפתחות האיכות שייצר, לשפר באופן משמעותי את האופן שבו גיטרות החזיקו כיוון, אך הוא עדיין לא הצליח לנטרל לחלוטין את הגורמים שמשפיעים על יציבות הכיוון ודיוק הצלילים.

בוב ספרזל מספר שעד סוף שנות השבעים, עולם הגיטרות החשמליות אמנם התפתח המון, אך אף אחד מהיצרנים לא הקדיש תשומת לב מספקת לרמתם ולאיכותם של מפתחות הכיוון שעד אז לא השתנו בהרבה, מאז תחילת המאה העשרים.

נראה היה, כי מפתחות הכיוון נתפסו כרכיב פשוט ופרקטי שכל הציפייה ממנו הייתה עצם מתיחת המיתרים, אך לדעת בוב ספרזל, אף אחד לא נתן את הדעת על עניין חשוב לא פחות והוא עניין ההישארות בכיוון והשמירה עליו לאורך זמן.

המפתח שהופיע במערכה הראשונה יצא מכיוון במערכה השלישית (:

במהלך שנות הארבעים והחמישים, כאשר חלוצי הגיטרות החשמליות כמו לאו פנדר ודומיו, רק החלו להציג ולשווק את ההמצאה “המוזרה והעתידנית” שלהם בדמות הגיטרה החשמלית, אף אחד מהם לא יכול היה לדמיין או לחזות שעל בסיס המצאתם, יהגו מוזיקאים ונגנים סגנונות נגינה וטכניקות הכוללות מתיחות מיתרים קיצוניות ודייב בומבס אגרסיביים עם ידית הטרמולו. לכן, הם גם לא העריכו שמפתחות הכיוון וכיוון הגיטרה בכלל, אמורים לעמוד באתגרים קיצוניים מידי ומכאן, מבנה מפתחות הכיוון היה פרקטי, עדין ואלגנטי כפי שניתן היה למצוא אז על אין ספור גיטרות אקוסטיות, מנדולינות, גיטרות ארצ’טופ וכלי מיתר נוספים.

tuner finishes

סיפור לידתו של מפתח

לאחר כשנתיים של עבודה ופיתוח, השיק בוב ספרזל את מפתחות הכיוון מתוצרתו, שהוגדרו על ידי מגזין גיטר פלייר של שנת 1979 “כפיתוח המשמעותי ביותר שנראה בנושא מפתחות הכיוון וביכולות של יציבות הכיוון של גיטרות”. הייתה זו רק תחילת הדרך והפריצה המשמעותית ביותר הייתה עוד לפניו.

דעתו של ספרזל עדיין לא נחה והוא לא הרגיש שהצליח למגר את תופעת היציאה מכיוון עד הסוף וכך, לאחר כמה שנים של ניסיונות ופיתוח, הציג בוב ספרזל בשנת 1983 לעולם הגיטרות את הטרימלוק שהיו מפתחות הכיוון הננעלים הראשונים בעולם ומתוצרתו.

מפתחות אלו עובדים על פי עקרון של מלחציים, אשר מייתרים את הצורך בקשירת המיתרים או בביצוע ליפופים רבים מסביב לציר המפתח שהם אלו שנותנים לגיטרה את רוב הפוטנציאל של היציאה מכיוון. בנוסף, תכנונו החכם של ספרזל, הכיל צירי מפתח בגובה שמשתנה לפי מיקום המפתח וזווית המיתרים ובכך הוא הוציא מן המשוואה את הסטרינג רטיינר טריס שגם הם תורמים את תרומתם לרעה בעניין “היתקעות המיתרים” וקושי החזרה לכיוון של הגיטרה.

למפתחות הכיוון הננעלים של ספרזל ישנם יתרונות כפולים ומכופלים. הם מתפקדים למעשה כמערכת נעילת מיתרים יעילה ובנוסף, נעילת המפתחות הופכת את כל עניין החלפת המיתרים לפשוט, קל ואינטואיטיבי. ללא קשירות והתקנות מתוחכמות, שדורשות טכניקה וניסיון וללא תופעות לוואי ויציאות מכיוון של מיתרים חדשים.

מפתח לכל גיטרה

חברת ספרזל מייצרת מפתחות כיוון לכל סוגי הגיטרות. גיטרות חשמליות עם או בלי מערכת טרמולו, גיטרות אקוסטיות וגיטרות בס ובכל אחד מהמקרים, שמירת יציבות הכיוון היא יתרונם המרכזי, אך לא היחיד.

בוב ספרזל הציג לעולם את מפתחות הגיטרה הננעלים הראשונים בעולם. מאז העתיקו את המצאתו יצרנים רבים נוספים, עובדה אשר מחזקת את הטענה, כי עניין מפתחות הכיוון והיכולת שלהם לשמור על כיוון יציב היה בעייתי מיסודו בתעשיית הגיטרות מאז ומעולם.

חברת ספרזל ידועה בעיצוביה הטכניים החכמים וביכולות עיבוד המתכות ותהליכי הייצור המדויקים שלה. ניתן לומר בקלות שעולם מפתחות הכיוון לגיטרה נחלק לשתי תקופות, העידן שלפני  הופעתה של ספרזל והעידן שממנו כולנו נהנים כיום.

מפתח כיוון

גאווה אמריקנית מייד וויד פרייד אין אמריקה

בוב ספרזל מספר בגאווה כי מאז 1977, כל מפתח שיוצא מן המפעל שלו יוצא חתום כמוצר איכות אמריקאי.

מפתחות הכיוון של חברת ספרזל מותקנים על אלפי גיטרות ברחבי העולם ובנוסף, יצרני גיטרות רבים בוחרים במפתחות ספרזל כסטנדרט של איכות, בו הם מציידים את הגיטרות מתוצרתם. נגנים רבים מרחבי העולם (כולל את עבדכם הנאמן), מחשיבים את ספרזל למפתחות הכיוון לגיטרה הטובים ביותר בשוק ומתקינים אותם על כל גיטרה וגיטרה שברשותם.

כל סדרות וסוגי מפתחות הכיוון של חברת ספרזל מיוצרים בסטנדרטים התעשייתיים הגבוהים והמחמירים ביותר. תכנון ועיצוב המפתחות הוא חכם ואסתטי. כל רכיב מרכיבי מנגנון המפתח מתוכנן כדי לספק עשרות שנים של שימוש אמין ושמירה על כיוון יציב וסולידי.

הסטנדרטים הגבוהים בהם עומדת חברת ספרזל אינם מאפשרים את קיומם של רפיון, חופש ובאקלש במנגנוני המפתח, כפי שללא ספק ניתן למצוא במפתחות הגיטרה בעלי עיצובים ישנים וקלאסיים, שאולי הם אותנטיים ויפים, אך בינם לבין שמירת הכיוון, הדמיון הוא כמעט מקרי.

המפתח לכיוון יציב יותר

מפתחות הכיוון של ספרזל חרוטים מתוך גוש אלומיניום איכותי, ממנו ניתן ליצור מפתח כיוון קל משקל, חזק מאוד ומדויק ביותר, דבר אשר מבטיח מוצר סולידי ויציב, שלא יסבול מרפיון וכניעה ללחץ המיתרים. כל מפתח של חברת ספרזל עובר בדיקות בקרת איכות קפדניות ומחמירות, אשר לא מותירות סיכוי להימצאותם של חוסר דיוקים, צירים רוקדים או לא מחוזקים או חופש תמסורות ובקלאש.

מפתח

כשהמפתחות ננעלים החיים הרבה יותר יפים, וזה גם בא בצבעים (:

מפתחות הכיוון הננעלים של חברת ספרזל, משחררים לחלוטין את הנגן מהתעסקות מיותרת בקשירת המיתרים וביצוע כריכות מיתרים ובכך מקלים עליו את כל “התיק” של החלפת מיתרים.

מפתחות הכיוון של ספרזל מוצעים גם בצבעי אנודייזד אלומיניום מגוונים ובמבחר גוונים של זהב וניקל. בנוסף למפתחות קיימים שלל סוגים של ראשי כיוון ממתכת או מפלסטיק מעוצב ואיכותי.

מפתחות כיוון

מפתחות הכיוון של ספרזל מתאימים לכל סוגי הגיטרות ובכולן יפעל הקסם. גם בגיטרות החשמליות לסוגיהן הן בסגנון גיבסון והן בסגנון פנדר וגם בגיטרות אקוסטיות. קיימים גם מפתחות ספרזל המותאמים לשימוש בגיטרות בס.

מוצר איכות נוסף שמציעה חברת ספרזל הם מפתחות כיוון בעלי מנוף משתנה במיוחד לדרופ טיונינגס וכיוונים אלטרנטיביים העונים לשם דה די ט’ינג.

איכות, אמינות ואחריות –

מרכז הגיטרות של אבי גיל, מציע לכם מחיר משתלם ושקט נפשי – בהתקנת סט מפתחות כיוון של ספרזל במרכז הגיטרות של אבי גיל, תיהנו משירות וביצוע בסטנדרטים הגבוהים ביותר ובנוסף, תקבלו אחריות לשנה על מפתחות הכיוון החדשים שלכם.

תהליך ההתקנה מבוצע בצורה הנקייה והמדויקת ביותר בסביבת עבודה אשר מכבדת, מגנה ושומרת על הגיטרה וגימורה.

התקנת מפתחות הכיוון, נעשית תוך שימוש בציוד, במכשירים ובכלי העבודה יעודיים והאיכותיים ביותר, אשר עומדים בקנה אחד ומכבדים את הרף הגבוה של חברה איכותית כמו  ספרזל.

אנו מאחלים לכם גלישה נעימה ומהנה.
נשמח לשמוע מכם הערות והארות בכל דבר ועניין.
צרו קשר בכל נושא שמעסיק אתכם ונשמח לעמוד לשירותכם.

בואו לבקר.
מרכז הגיטרות של אבי גיל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *