duesenberg logo

חברת הגיטרות דוזנברג, היא יצרנית גיטרות חשמליות פרימיום, שנוסדה בשנת 1986 וממוקמת בעיר הנובר בגרמניה. דוזנברג, היא חלק מקבוצת “גולדו מיוזיק” (Göldo Music) אשר מייסדה, דיטר גולסדרוף, ידוע בעיצובי גיטרות קלאסיים וייחודיים בזרם האר – דקו. מלבד הגיטרות החשמליות המדהימות שהחברה מייצרת, היא גם מייצרת ציוד מוזיקה נוסף ברמה גבוהה ביותר, כמו פדלי אפקטים אנלוגיים וכן מגברים יוצאים מן הכלל.

בתחילת דרכה של החברה, המייסד שלה – דיטר גולסדורף, מעצב גיטרות גרמני ותיק, עסק בעיקר בעיצוב ובייצור של גיטרות מטאל עתידניות. אולם בשנת 1995, החל גולסדורף לפתח גיטרה חדשה, העונה לשם Starplayer, אשר לימים תהייה ותחשב לדגם הפופולרי ביותר של דוזנברג. שמה העדכני של הגיטרה הוא ה- Starplayer TV. מדובר בגיטרת Semi-Hollow עם arched טופ מספרוס, וכן arched back וצוואר מייפל, עם שני פיקאפים קלאסיים – האמבקר בפוזיציית הגשר ו- P90 בצוואר.

starplayer TV emerald green

ה- Starplayer למעשה סללה את דרכה של דוזנברג להצלחה והביאה איתה שינוי אדיר בקו העיצובי של החברה. מאז ועד היום הגיטרות של דוזנברג מעוצבות באווירת וינטג’ ובאופי אמנותי יוצא הדופן, עם האבזור הייחודי והאיכותי שדוזנברג מתכננים ומייצרים בעצמם. כל ההארדוור של גיטרות דוזנברג מיוצר “אין האוס”, במפעל הגיטרות בגרמניה, החל ממפתחות הכיוון ועד לפלטת היציאה של ה- PL. הכל מעוצב בסגנון unique על מנת לייצר גיטרות יפיפיות, עוצרות נשימה ובעלות ווייב יוצא דופן ומושך.

הגיטרות של דוזנברג מגיעות בגימורים ובצבעים מטריפים, עם קריצה לעיצובי המכוניות הקלאסיות של שנות ה- 50 וה- 60.
עד לשנת 2004, החברה התרחבה מאוד וצברה פופולריות אדירה בעולם וכן נפתחה שלוחה נוספת של דוזנברג גם בפלורטון, קליפורניה ארה”ב. בשנת 2011, העתיקה חברת דוזנברג את המפעל שלה למקום חדש וגדול בעיר הנובר.

paloma red sparkle

העיצובים האייקוניים ואיכות הייצור המטורפת של דוזנברג לא חמקו מעיניהם של לא מעט אמנים בינלאומיים שהחלו לקבל השראה וליצור את המוזיקה שלהם עם הגיטרות המופלאות של החברה.

לא מעט מהאמנים הללו גם זכו ליצור ביחד עם הצוות של דוזנברג מספר דגמי Signature ייחודים. כיום חברת דוזנברג היא מותג קטן יחסית בתחום הגיטרות, אך בעלת מוניטין ושם בעל הכרה בינלאומית, הנודעת בזכות איכות הבנייה הגבוהה, העיצוב האומנותי של הגיטרות והסאונד הייחודי והממכר של הגיטרות שלהם.

Mike Campbell מנגן על גיטרת ה- Signature שלו

מקור השם Duesenberg

השם Duesenberg מאויית כמו מותג הרכב הישן והקלאסי – דוזנברג, שהוקם בשנת 1920, ע”י האחים פרידריך ואוגוסט דוזנברג. הם בעצמם הפכו לשם דבר בתחומם נוכח העיצוב המדהים, הביצועים והלוקשרי של דגמי הרכבים שלהם.

בדיוק כמו שקרה בעולם הרכב, גם הגיטרות של דוזנברג, נקראות בשם החיבה – דוזי (Doozy או Duesy), שמהווה ביטוי סלנגי לעיצוב מרשים ויוקרתי בעשורים שעברו בייחוד בנוגע לרכבים.

ישנה שמועה, לפיה, כשרוני ווד, הגיטריסט הנודע של הרולינג סטונס, קיבל לידיו את ה- Signature מודל שלו (Ronnie Wood Mother Of Pearl) אי שם באוקטובר 2002, הוא ישר אמר “Oh What a Doozey” ומשם הכינוי המתוק הזה דבק בגיטרות המופלאות הללו.

ronny wood

עיצובי רטרו בטכנולוגיה חדשנית

הסוד של דוזנברג טמון בצורות, בצבעים ובעיצובים האלמותיים של תור הזהב של שנות ה-40 וה-50 אך עם חיפוש מתמיד אחר חדשנות טכנולוגית והשאיפה לייצר גיטרות בעיצוב רטרו, תוך שימוש בטכנולוגיה הכי עדכנית. בבסיסה של החברה עומדת נוסחה של איזון חשוב, בין לקיחת השראה מן הקלאסיקות של עולם הגיטרה, תוך שמירה על העיצוב והתכנון המקורי והאותנטי שלהן, לבין שיפור ואופטימיזציה של הפרטים הטכניים הקטנים ביותר. נוסחת הקסם הזו היא מה שהופכת את הנגינה בגיטרות דוזנברג לחוויה חושית ומוזיקלית אדירה והיא חלק מסוד ההצלחה של החברה.

אז ועכשיו

בשנת 1995, נבנה דגם הסטראפלייר (Starplayer) הראשון, במרתף בית דירות בדרום העיר הנובר, גרמניה. החברה נוסדה על ידי דיטר גולסדרוף (Dieter Gölsdorf) ולמעשה החלה כחברה של איש אחד. כיום יש לחברה כ-30 עובדים.מאז שהוקמה, החברה הועתקה ממקומה מספר פעמים לצורך גדילה, התרחבות ושיפור היכולות הטכנולוגיות שלה. אין ספק שמדובר בחברה שנמצאת בתהליכי צמיחה מרחיקי לכת גם היום.

החברה עושה שימוש בטכנולוגיות חדישות כמו מכונת CNC, וכן מכונת Plek לדיוק גבהי הסריגים – דוזנברג היא בין החברות הראשונות שהחלו את השימוש במכונה כזו בייצור וכל ליין הגיטרות שלהם מגיע עם סריגים בעלי גימור של תכשיט יוקרתי ודיוק מושלם בזכות מכונת ה- Plek. דוזנברג ידועה בעולם כולו בזכות איכות הבנייה המהפנטת של הגיטרות המדהימות שלה.

אר – דקו

אחת הסיבות החשובות ביותר להצלחה של דוזנברג, נעוצה בתפיסת העיצוב הייחודית של החברה. הפרשנות שנתן מייסד החברה, דיטר גולסדרוף, לזרם האר – דקו בעיצוב הכלים שלו, היא במראה של הגיטרות ובשילוב הגימור וההארדוור המייחד את הכלים האלה.
כמעט כל חלק בגיטרות דוזנברג, החל מכפתור הווליום, דרך כיסוי הטראסרוד והפיקגארדים, ועד לרמת הסוויצ’ים הכי קטנים, מזוהים עם האופי העיצובי של החברה ומיוצרים עבורה באופן בלעדי. על רוב האבזור בגיטרות של דוזנברג תמצאו את המוטיב העיצובי החוזר של החברה – שלושה פסים מדורגים עולים. שלושת הפסים נועדו לסמן חדשנות שהיא בחזקת – שלושה צעדים קדימה!.

Duesenberg headstock
starplayer TV

חדשנות

מאחורי הנראות הסקסית והיפה של הגיטרות, מסתתרים חידושים טכניים רבים, אשר לעיתים נדרש מבט נוסף כדי לגלותם.
ה- Z-Tuners, הם מפתחות הכיוון אשר מגיעים כסטנדרט על רוב הכלים, אלו מפתחות אשר לא משאירים קצוות מיתרים חדים או בכלל. לא עוד קייסים קרועים! עוד מנגנון קטן שעושה הבדל גדול מאוד הוא מנגנון כיוון רב מימדי של הפיקאפים, אשר בעזרת בורג שלישי מאפשר להטות את ה TILT של הפיקאפים לזווית ציפה אופטימלית ובכך מאפשר כיוון מדויק וממצה של פוטנציאל הסאונד של הפיקאפ.

דורות שלמים של מהנדסים ניסו לתת פתרון מעשי לרעש העבודה של פיקאפ הסינגל. בחברת דוזנברג פתרו בעיה זו, עם פיתוחו של פיקאפ ה- SingleTwin Domino. מדובר בפיקאפ בעל שני סטים של סלילים נפרדים, סט אחד למיתרים הגבוהים וסט נוסף למיתרים לנמוכים. הפיקאפ הזה מייצר סאונד של P90 עם כל ה- Attack והדינמיות שהייתם מצפים מסינגל, אך ללא רעש העבודה.

דוזנברג

האחרונה חביבה היא ה- Deluxe Tremola שהיא מערכת טרמולו מדהימה מבית דוזנברג. הפעולה של המערכת היא כל כך רכה ונוחה בצורה ממש ממכרת, והיא שומרת על כיוון הגיטרה באופן יוצא מן הכלל. זוהי מערכת טרמולו מהטובות שיש בשוק, ויצרני גיטרות רבים קונים אותה מדוזנברג ומשתמשים במערכות אלו בגיטרות שלהם.

מעבר לעיצוב המשגע ולסאונד המטריף, מוזיקאים מכל העולם אוהבים את הפונקציונליות הפשוטה והנוחה של הגיטרות של דוזנברג. הפיקאפים מחווטים ב VOICING מקורי וחכם, אך פשוט מאוד לשימוש ומציעים מגוון אדיר של אפשרויות סאונד ייחודיות ומלאות השראה שפשוט לא תשמעו באף גיטרה אחרת.

deusenberg tremolo

אז אם גם לכם בא גיטרה שונה וייחודית, שתמלא אתכם בהשראה ובחשק אדיר לנגן וליצור מוזיקה חדשה ומרגשת – הגיטרות של דוזנברג הן הפרטנריות המושלמות לחוויה מהסוג הזה. אם חשקה נפשכם בעיצוב אחר ושונה משל הגיבסונים והסטראטים הסטנדרטיות, אז הגעתם למקום הנכון!, הגיטרות של דוזנברג יגלו לכם שבילים מוזיקליים נסתרים שלא תוכלו למצוא בלעדיהן.

וההתאהבות, או ההתאהבות בכלי… כל נגן שאוחז דוזי בפעם הראשונה נופל שדוד לרגליה ומבין שהוא מצא אהבה חדשה…(:

האמנים

the eagles

Glenn Frey & Timothy Schmit

The Eagles

chris cornell
Chris Cornell
peter strout
Peter Stroud

נגן הגיטרה של Sheryl Crow

jo wallch
Joe Walsh

The Eagles

johnny depp
Johnny Depp
bob dylan
Bob Dylan
john mayer
John Mayer
bob dylan
Bob Dylan
chris cornell
Chris Cornell
peter strout
Peter Stroud

נגן הגיטרה של Sheryl Crow

jo wallch
Joe Walsh

The Eagles

johnny depp
Johnny Depp
john mayer
John Mayer

אנו מאחלים לכם גלישה נעימה ומהנה.
נשמח לשמוע מכם הערות והארות בכל דבר ועניין.
צרו קשר בכל נושא שמעסיק אתכם ונשמח לעמוד לשירותכם.

בואו לבקר.
מרכז הגיטרות של אבי גיל