פיקאפים לבס ופרה אמפ לבס – איך להוציא את המקסימום מהבס שלי?

מעטות הן הפעמים שבהן אנו מנגנים בחזרות או מופיעים והסאונד סביבנו הוא לא פחות ממושלם. לא מעט פעמים, אנו מרגישים תוך כדי הנגינה, שמשהו פשוט לא מסתדר לנו. חסרים לנו נמוכים, התדרים הגבוהים שלנו קצת מזמזמים לנו באוזניים ושהיינו מתים לקבל בשיר ספציפי קצת יותר Mid-Range, כדי לצאת יותר טוב החוצה בזמן הסולו.

בחלק מהפעמים המגבר רחוק מאתנו והסאונדמן, לא תמיד שם לב לסימני המצוקה שאנו משדרים לעברו. במקרה הטוב, אנחנו נאלצים לסיים את השיר ורק אז לשפר את הטעון שיפור ובמקרה הפחות טוב, עלינו לסיים את ההופעה כולה ולהסיק מסקנות שאולי יבואו לידי ביטוי רק בהופעות הבאות.

לפעמים, בקשה צנועה כמו למשל להגביר ממש בנגיעה את התדרים הנמוכים, או לחתוך קצת מה-Mid, מצריכה מסע לא פשוט ומסורבל על הבמה, לעבר המגבר, במהלכו אנו צריכים להיזהר שלא להיתקל ולנתק שום כבל בדרך. יותר מכך, גם מבחינת הנראות המקצועית של ההופעה, הקהל בדרך כלל מרגיש ושם לב למצבים בהם נגנים לא מצליחים להשתחרר מבעיות טכניות שמטרידות אותם ולהתחבר להוויה המוזיקלית עד הסוף, היות והם לא מרוצים ממה שהם שומעים סביבם בסאונד הבמה.

הדבר הוא נכון לא רק בזמן הופעות, אלא בכל סיטואציה מוזיקלית בה נמצא הנגן, גם בחדר החזרות וגם באולפן ההקלטות. בזמן התרגול בחדר החזרות ויותר מכך בשעות הרבות שנגנים מבלים באולפן ההקלטות, מרגישים ביתר שאת, שזמן שווה כסף. בסיטואציות אלה, אנו נוכחים לדעת, שחלק נכבד ממה שמגדיר סאונד טוב הוא לא רק איכות השמע, אלא גם הדרך להגיע אליו במינימום התעסקות ובצורה יעילה, דינמית, מהירה ופרקטית.

מה יכול להיות יותר נכון, פשוט, ונפלא מהאפשרות שהשליטה תהיה בידיים שלנו ומותקנת על הגיטרה עצמה ממש, מבלי ללכת עד למגבר או להתכופף כל רגע אל משטח האפקטים? פשוט לנגן בכיף ותוך כדי הנגינה, ללא מאמץ מיוחד לעצב את הסאונד שלנו בזמן אמת לכדי הנאה צרופה מהמוזיקה ומהצלילים שמפיקה הגיטרה שלנו.

בסיסט יקר, זה לא חלום… אלו הם הפרה-אמפים מסדרת ה–OBP של חברת אגילר ®Aguilar .

סדרת הפרה-אמפים – OBP – On Board Preamp

סדרת הפרה-אמפים – OBPOn Board Preamp – המפורסמת של חברת אגילר ®Aguilar, מכילה שלושה סוגי פרה-אמפ מובנה לגיטרות בס איכותיים ועטורי שבחים. הפרה-אמפים הללו מאופיינים במנעד צלילים עמוק ורחב, בדינמיות יוצאת דופן ובשמירה ללא פשרות על צליל המקור, הטבעי והאותנטי של הפיקאפים ושל הגיטרה שלכם, גם במצבי Boost או Cut קיצוניים.
לא מעט מהפרה-אמפים לבס שהכרתם עד היום, גם אלה שנחשבים לאיכותיים ביותר, נטו לצבוע “ולסנטז” את הסאונד הטבעי של גיטרת הבס ושל הפיקאפים שלה ולהפוך אותו לסאונד מוטה, מעובד ומעט מתכתי. לאורך שנים רבות היה הבדל ברור ובולט מאוד בין צליליהן של גיטרות בס שהיו פאסיביות לחלוטין, לבין צליליהן של גיטרות בס עליהן היו מותקנים פרה-אמפים וכפתורי שליטה – אך לא עוד!
טכנולוגיית הקצה ואפיון הצליל הטבעי של הפרה-אמפים לבס מסדרת ה-OBP של אגילר ®Aguilar, הפכו את התופעה הזאת לנחלת העבר. מהיום, תוכלו ליהנות משליטה יוצאת מגדר הרגיל באפיון הצליל של גיטרת הבס שלכם, ללא כל צל של פשרה לגבי איכות הצלילים ואופייה הטבעי וה”עצי” של הגיטרה שלכם. אותו האופי שגרם לכם להתאהב ולבחור דווקא בה מלכתחילה.
יחידות הפרה-אמפים לבס מסדרת ה-OBP של אגילר ®Aguilar, הן קטנות מאוד בגודלן והן יכולות לעבוד בשיתוף פעולה ובאינטראקציה חלקה ואיכותית כמעט עם כל הפיקאפים לבס הקיימים, כולל עם מערכות גשר פיאזואקוסטיות (Piezo pickup). ממדיהם הזעירים של הפרה-אמפים לבס הללו מאפשרים להתקין אותם על רוב, אם לא על כל גיטרות הבס הקיימות בשוק וכל זאת, עם מינימום שינויים מהותיים – אם בכלל.

הפרה-אמפים לבס מסדרת ה-OBP של אגילר ®Aguilar יכולים לעבוד גם על סוללת 9 וולט אחת בפורמט 9 וולט וגם על שתי סוללות 9 וולט בפורמט של 18 וולט.
כפתורי השליטה של סדרת ה-OBP של אגילר ®Aguilar יכולים להגיע בפורמט של כפתור בודד לכל ערוץ אקולייזר או בכפתורים הבנויים במבנה של שתי קומות (סטק נוב), אשר שולטים בשני טווחי תדרים נפרדים מהתקן אחד ויחיד לצורך חיסכון במקום ובחורים, באזור כפתורי השליטה של הגיטרה שלכם. כמו כן, בחלק מהמקרים, הפונקציונליות ואפשרויות החיווט של סדרת ה-OBP שלאגילר ®Aguilar, מאפשרת שימוש בפוטנציומטרים מסוג Push-Pull, איתם תוכלו לשלוט גם בטווחי התדרים וגם במצב הפעולה או המעקף (Bypass) של הפרה-אמפ לבס.

באילו מקרים ומאילו סיבות מתקינים, מחליפים או מוסיפים פרה-אמפ מובנה לגיטרות בס?

לאורך שנות הקריירה שלי כאומן גיטרות וכלי מיתר, למדתי שבסיסטים הם עם ייחודי ומיוחד בנוף קהילת המוזיקאים. כל בסיסט הוא עולם ומלואו ולכל בסיסט יש את ההעדפות והנטיות הפרטיות והאישיות שלו לגבי האופן שבו הוא צריך להישמע ולבוא לכדי ביטוי.
הפרה-אמפים מסדרת ה-OBP של חברת אגילר ®Aguilar, תוכננו ונוצרו על מנת לתת לכם הבסיסטים, את החופש להיות אתם, להיות עצמכם, על ידי עיצוב סאונד ה-Signature הייחודי והאישי שלכם.
עיצוב ואפיון הצליל של הבס שלכם לטעמכם האישי – מי אמר שכל גיטרות הג’אז בס (Jazz bass), הפרסיז’ן בס (Precision Bass) או כל קלאסיקת בס אחרת אמורות להישמע בדיוק אותו הדבר?! כל נגן הוא ייחודי ויש רק אחד ממנו ולכן, לכל נגן גם מגיע החופש לבחור את אפיון צליל הבס הייחודי שלו. על ידי סיבוב פשוט ונוח של כפתורי שליטה, תוכלו להפוך גם אתם את הקלאסיקה המוכרת והוותיקה ביותר לכזאת שמתאימה את עצמה אליכם, ליצירתכם ולסגנון נגינתכם הייחודי.
את הפרה-אמפים לבס מסדרת ה-OBP של אגילר ®Aguilar ניתן להתקין כמעט על כל גיטרה בס פסיבית קיימת, במינימום שינויים מבניים אם בכלל וללא הכרח להחליף את סט הפיקאפים הקיים על הגיטרה.
אני מאוד אוהב את הבס הפסיבית שלי כפי שהיא, אך לפעמים… – ישנם מצבים, בהם בסיסטים אוהבים מאוד את הגיטרה הפסיבית שלהם בדיוק כפי שהיא. עם זאת, בסיטואציות מוזיקליות מאוד מסוימות, על הבמה, או באולפן ההקלטות, הם כן היו רוצים שתהיה להם את האפשרות לשנות, לעצב ולשפר את הסאונד שלהם. להדגיש את התדרים הנמוכים, לתת נפח לתדרי הביניים או לעצב את טווח התדרים הגבוה, מבלי להחזיק כמה כלים או להיסחב עם כמה גיטרות בס.
גם על צורך מעין זה עונה סדרת הפרה-אמפים לבס של אגילר ®Aguilar. הפונקציונליות וחלק מאפשרויות החיווט של סדרת ה-OBP של אגילר ®Aguilar יאפשרו לכם להישאר במצב המקור-Flat, או אפילו בחלק מהמקרים במצב Bypass, כך הגיטרה האהובה שלכם תישאר טהורה ופסיבית בדיוק כפי שאתם אוהבים אותה. כשתרגישו שמגיע זמן בו אתם מעוניינים להדגיש או לעצב תדרים מסוימים, תמיד תוכלו להכניס את הפרה-אמפ לבס המובנה שלכם לפעולה ובאמצעותו תוכלו להביא את הבס שלכם לאין ספור אפיוני צליל חדשים ומקוריים, והכל מגיטרה רבגונית אחת ויחידה שיכולה להתאים את עצמה להרבה סיטואציות מוזיקליות.

שדרוג והחלפת פרה-אמפ לבס קיים – מה עושה בסיסט שבכל ליבו אוהב את הגיטרה שלו וגם את הפיקאפים שלה, אך לצערו הרב האהבה נגמרת כלא הייתה ברגע שהוא מכניס את הפרה-אמפ לבס המובנה שלו לפעולה, כדי להוסיף Boost של תדרי הבס או כשהוא מבקש לחתוך מעט בתדרי הטרבל?

במקרים לא מעטים הפרה-אמפ לבס המובנה המקורי, יוצר מצב שבו הגיטרה מאבדת את אופייה האותנטי והטבעי וכל חווית הנגינה הופכת להיות חוויה של חיפוש סיזיפי אחר צליל סביר שלא לדבר על משביע רצון. פרה-אמפ מובנה לבס הוא לא גזירת גורל או ציווי מהשמיים ותמיד תוכלו להחליף את הפרה-אמפ לבס המקורי איתו הגיעה הגיטרה שלכם מן המפעל, בפרה-אמפ לבס שהוא פרי בחירתכם, העדפתכם וטעמכם האישי.
הפרה-אמפ המקורי התקלקל – לא מעט פעמים קורה שאת הפרה-אמפ לבס המקורי של הגיטרה שלכם אהבתם עד מאוד, אך לצערכם הרב הוא התקלקל או נשרף. לא תמיד ולא בכל דגם של גיטרה בס תוכלו למצוא או להשיג פרה-אמפ לבס חלופי מקורי וזהה לזה שהתקלקל. ניתן בקלות יחסית להחליפו בפרה-אמפ לבס איכותי וחדש אותו תוכלו להתכבד ולבחור, מסדרת ה-OBP של חברתאגילר ®Aguilar ולדעת שהלכתם על מוצר שהוא טוב לפחות כמו המוצר המקורי, אם לא טוב ממנו.

על צרכים מעין אלו עונה סדרת ה-OBP של אגילר ®Aguilar– סדרת הפרה-אמפים לבס האיכותית והמפורסמת שלאגילר ®Aguilar. תעזו לשנות ולהיות אתם עצמכם. אתם כבר ייחודיים. אתם כבר קלאסיקה. אתם רק צריכים להגיע לשם. מגוון האפשרויות והפונקציונליות של סדרת ה-OBP של אגילר ®Aguilar יביאו אתכם לכדי הקלאסיקה שאתם.

OBP-3

קדם מגבר מובנה בעל 3 ערוצי בוסט אנד קאט הפועל על 9 או 18 וולט

OBP-3 הוא ספינת הדגל של קדמי המגבר מסדרת האוביפי של אגילר. מדובר בקדם המגבר הוורסיטילי ביותר בסדרה. האוביפי3, הוא קדם מגבר בוסט אנד קאט, בעל 3 ערוצי שליטה, אשר ייתן בידכם את החופש לעצב את גרף התדרים של הבס שלכם, בפונקציונליות וביצירתיות חסרת גבולות.

OBP-3, הוא בעצם אקולייזר 3 ערוצים פרמטרי, שבעזרת שלושת כפתורי השליטה שלו תוכלו לעצב כראות עיניכם וכמשמע אוזניכם את טווח התדרים הנמוכים – הבס, טווח תדרי האמצע – מידריינג’ ואת טווח התדרים הגבוהים – הטרבל של הגיטרה שלכם. גם על ידי העצמתם וגם על ידי הנחתתם.

כפתור השליטה של טווח תדרי האמצע – המידריינג’ של האוביפי3, מכיל מיני מתג או פוטנציומטר פוש-פול, בעזרתו, תוכלו לבחור לטייל בגבולות הגזרה של שני טווחי תדרי ביניים עיקריים בערכים 400 ו- 800 הרץ.

באוביפי 3, כמו גם באוביפי2, בכל זמן שכפתורי השליטה נמצאים במצב האמצע שלהם, הגיטרה נמצאת בעצם במצב המקור – הפלאט שלה הטוב והמוכר. האוביפי 3, הוא קדם המגבר הדינמי והוורסטילי ביותר בסדרת האוביפי ובאמצעותו תוכלו להגיע לאין ספור אפיוני צליל וארטיקולציות, אותן לא חלמתם שניתן להוציא מהבס שלכם.

OBP-3 מאפשר+/- 8DB1 של הגברת או הנחתת תדרי הבס בטווח 40 הרץ. 16+/- Db של הגברת או הנחתת תדרי האמצע בטווחים 400 הרץ ו-800 הרץ. ו +/- 16DB של הגברת או הנחתת התדרים הגבוהים בטווח 6.5 קילוהרץ.

OBP-3 – פראמפ האפשרויות הבלתי מוגבלות

OBP-3, הוא כלי של יצירתיות. ניתן לחווט אותו בכמה אופנים ומצבי פונקציונליות שונים ובכך, להתאימו אישית לדרישותיהם של נגנים רבים, בעלי גיטרות בס שונות. האוביפי3, נותן בידי הבסיסט את כל השליטה והדינמיקה, להם הוא יכול להזדקק בכל סיטואציה מוזיקלית אפשרית. בחדר החזרות, באולפן ההקלטות או באולם המופעים.

OBP-3, ישמור מכל משמר על הסאונד הטבעי והאהוב של הבס שלכם, אך בו בזמן, הוא יפתח בפניכם את הדלת לאין ספור צלילים ודינמיקות שלא העליתם בדעתכם שתוכלו לקבל מהגיטרה שאתם חושבים שאתם כבר מכירים כל כך טוב. בואו ותכירו את הבס שלכם על כל פניה וצדדיה, עם 3 ערוצי בוסט וקאט ואין ספור סאונדים, אפיונים וארטיקולציות.

OBP-2

קדם מגבר מובנה בעל 2 ערוצי בוסט אנד קאט הפועל על 9 או 18 וולט

OBP-2, הוא קדם מגבר דו ערוצי, בוסט אנד קאט, איתו תוכלו לעצב בקלות ובפשטות את צלילי הטרבל ואת צלילי הבס של הגיטרה שלכם, גם על ידי העצמה שלהם וגם על ידי הנחתה של עוצמתם ממצב המקור, הפלאט של הגיטרה.

OBP-2, תוכנן כדי להעניק לבסיסט את היכולת להרחיב ולתת משקל נוסף לפריזמה הטונאלית הקיימת בגיטרת הבס האהובה שלו. בכך, יכול כל נגן לאפיין את סאונד הבס שלו לפי טעמו האישי וכל זאת תוך שמירה ללא פשרות על הצליל המקורי החם והטבעי של הגיטרה שלו.

במצב האמצע שלהם, זוג כפתורי השליטה של OBP-2 נעצרים (דטנד) ושם הגיטרה שלכם נמצאת במצב הפלאט הרגיל והטבעי שלה כפי שאתם כבר מכירים. סיבוב של כפתורי השליטה שמאלה ממצב האמצע, יגביר את עוצמת תדרי הטרבל או הבס שלכם, בעוד שסיבוב כפתורי השליטה ימינה ממצב האמצע, יחתוך מעוצמת תדרי הטרבל או הבס של מצב המקור- הפלאט של הבס שלכם. פעולות ההגברה וההנחתה של האוביפי2 מבוצעות בשקט מופתי וללא צל של רעשים מיותרים או עיוות.

OBP-2, מאפשר לכם להגביר או להנחית ב 18 Db את התדרים הנמוכים של הבס, בטווח ה 40 הרץ ולהגביר או להנחית ב 16 DB את התדרים הגבוהים בטווח ה 6.5 קילוהרץ. שליטה דינמית זו באפיון הצליל של הבס שלכם, תאפשר לכם להישמע במיטבכם בכל הקלטה, הופעה או חזרה.

זה פשוט כמו לבקש יותר או פחות מהטוב שכבר יש לכם…

פראמפ OBP-2 של חברת אגילר, מאפשר לבסיסטים רבים ברחבי העולם להישמע במציאות בדיוק כפי שהם שומעים את הסאונד האישי שלהם בראש. האוביפי 2 היא מערכת קדם מגבר איכותית, פונקציונלית ומינימליסטית, שמאפשרת לך הבסיסט, להישמע במיטבך, בכל מצב, על ידי שינויים קלים בלבד בטווחי התדרים העיקריים של הבס.

OBP-1

קדם מגבר – בוסטר דו ערוצי מובנה הפועל על 9 או 18 וולט.

ה-1OBP הוא קדם מגבר דו ערוצי, בתכנון בוסט אונלי, אותו ניתן להתקין על גיטרת הבס שלכם ובעזרתו תוכלו להגביר ולהעצים את טווח תדרי הטרבל ואת טווח תדרי הבס של הגיטרה. OBP-1, מאפשר לבסיסט לעצב ולאפיין את צליל הבס שלו באופן איכותי, ייחודי ולפי טעמו האישי.

OBP-1, נותן לגיטרת הבס את כל היתרונות שקיימים בגיטרות בס אקטיביות, אך במקביל שומר בקנאות על הצליל החם, הטבעי והמקורי שלה.

כאמור, ה- OBP-1, הוא קדם מגבר בוסט אונלי ולכן, כאשר כפתורי השליטה שלו נמצאים על מצב המינימום, הגיטרה שלכם בעצם נמצאת במצב המקור – הפלאט הטבעי שלה, כפי שהכרתם אותה עד היום.

OBP-1, הוא קדם מגבר זעיר בעל מעגל אלקטרוני בתכנון FET, המותקן ומוצפן בפנים תא האלקטרוניקה של הגיטרה. האוביפי1, נותן בידי הנגן אפשרות להגברת אותות המקור של הפיקאפים בעד 18 DB של בוסט בתדרים 40 הרץ ו- 4 קילוהרץ ובכך, הוא יוצר לא רק העצמה של הצליל אלא גם הרחבה והעמקה שלו, בדינמיות יוצאת מגדר הרגיל וכל זאת בעבודה שקטה ונטולת רעשים ועיוותים.

THINK BIG…

תחשבו על פראמפ OBP-1 של אגילר, כעל האפשרות להגדיל, להרחיב ולהעצים את החוויה הטובה והאותנטית שאתם כבר מקבלים מהגיטרה שלכם וכל זאת, על ידי סיבוב כפתור ובצורה שקטה ונקייה.

אנו מאחלים לכם גלישה נעימה ומהנה.
נשמח לשמוע מכם הערות והארות בכל דבר ועניין.
צרו קשר בכל נושא שמעסיק אתכם ונשמח לעמוד לשירותכם.

בואו לבקר.
מרכז הגיטרות של אבי גיל